Serpantinle Çalışan Sistemler

Isıtma ve soğutma sistemleri bugün için hayli yenilikçi tekniklerle endüstri ve sanayide kendisine yer buluyor. Bunlardan biri de serpantin ile çalışan sistemler ve verimliliğe olağanüstü katkılar sağlıyor. Bu katkının esas esprisi ise ısı ya da soğuğu yaygınlaştırmak olarak nitelendirilebilir. Çünkü elde edilmiş bir ısı enerjisinin sadece tek noktada birleşmesi özellikle ısıdan yararlanılan sistemlerde istenilen bir durum değildir. Aksi takdirde imal edilmek istenen ürünün elde edilmesi mümkün olmayacaktır. Dilerseniz şimdi serpantin ile çalışan sistemler hangileridir ve nasıl kullanılırlar bu tarz konuları detaylandırmaya çalışalım.

Serpantin Endüstriyel Anlamda Büyük Avantaj Sağlıyor

İçerisinde yüksek ısıyla eritme işlemleri yapan kazanlar veya bunların içerisinden geçen akışkanın dengesini sağlayan tüm sistemlerde kanatlı boru rahatlıkla kullanılabilmektedir. Bu avantajları onu bir noktada vazgeçilmez yapıyor diyebiliriz. Tabii bu sistemin sadece yüksek ısı sağlamak amacıyla kullanıldığını düşünmemek gerekiyor. Çünkü aynı zamanda bunun tam tersi, soğutma sistemlerinde de aynı prensipten yararlanılıyor. Soğutma sistemleri söz konusu olduğunda daha çok gıda sanayi ve benzeri alanlarda ihtiyaç duyulan kanatlı boru sarmalı bu alandaki en önemli keşiflerinden biri diyebiliriz. Bu sistem uygulanmamış olsaydı yaygın bir soğutma hiçbir zaman elde edilemeyecekti. Serpantinin kullanım alanlarını aslında gündelik hayatımızda bizlerde görebiliriz. Örneğin buzdolabı soğutma sarmalları bu duruma iyi bir örnek teşkil edebilir. Çünkü buz üreten kısmı dâhil olmak üzere buzdolabı dolaşım sistemleri serpantin yöntemi ile sarmalanır ve gerek serin havanın gerekse buz üreten derin dondurucu bölümü bu sistemle donatılmıştır.

Isıtma ve Soğutma Apareyleri Serpantin Kullanımı

Özellikle havalandırma kanalları, hava perdeleri, sarartma odaları, serpantin rezistanslar, tünel fırınları, fikse makineleri ve tekstil makineleri ilk akla gelen ısıtma serpantin sistemleri olarak göze çarpıyor. Tabii bu ısıtma sistemleri sadece bu alanları kapsamıyor bunların dışında daha pek çok yerde serpantin sistemi ile karşılaşmak mümkündür. Örneğin klima santralleri, boya kurutma fırınları, sanayi fırınları, fanlı üflemeler gibi alanlarda yine bu sistem tercih edilmektedir. Bunun tam tersi soğutma anlamında da kullanılan sistemin bugün pek çok üretici firması bulunmaktadır. Elbette takdir edersiniz ki her kalitede ve alaşıma göre değişen bir fiyat aralığı bulunan sistemde boyutlar ve güç yine fiyatı etkileyen faktörler olarak karşımıza çıkıyor. Dikey ve yatay buhar jeneratörleri baca kazanları gibi alanlarda da görülen serpantin ile çalışan sistemlere daha pek çok örnek verilebilir. Önemli olan sistemin nerede ve nasıl yer alacağıdır diyebiliriz. Esenlikler diliyoruz